II Konferencja „Polimery – Nauka i Przemysł” 2014
Druga edycja konferencji odbyła się w dniach 22-24.09.2014
W dniach 22-24 września 2014 roku Zakład Przetwórstwa Polimerów z Politechniki Częstochowskiej wraz z Towarzystwem Przetwórców Tworzyw Polimerowych SIMP zorganizowały Konferencję Naukowo-Techniczną pt. „Polimery – Nauka – Przemysł”. Już po raz drugi konferencja ta odbyła się w hotelu „Wodnik” w miejscowości Słok koło Bełchatowa.
Tradycja konferencji organizowanych przez ośrodek częstochowski sięga lat 60 XX wieku. Miejscami tych wydarzeń była Częstochowa i Poraj a osobą szczególnie zasłużoną na polu naukowym i organizacyjnym jest profesor Józef Koszkul. Ostatnio konferencja z tego cyklu nosiła tytuł „Postęp w przetwórstwie materiałów polimerowych” oraz „Materiały polimerowe i ich przetwórstwo” i organizowana była co dwa lata. Tym razem Przewodniczącą Komitetu Naukowego była profesor Elżbieta Bociąga, a Komitetowi Organizacyjnemu przewodził profesor Dariusz Kwiatkowski.
Podobnie jak podczas poprzedniej edycji, obok referatów z ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowych, uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji firm oferujących nowoczesne rozwiązania dla przemysłu przetwórstwa tworzyw. Umożliwiło to podtrzymanie dotychczasowych oraz nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy przedstawicielami nauki, przemysłu przetwórstwa tworzyw oraz firm wspierających przetwórstwo swoją ofertą w zakresie materiałów, urządzeń badawczych a także maszyn i urządzeń przetwórczych oraz narzędzi. Wśród tematów prezentacji z przemysłu były między innymi nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne wtryskarek firmy Battenfeld oraz nowoczesne rozwiązania gorącokanałowe PSG oferowane przez Wadim Plast. Przedstawiciel firmy Dopak omówił zastosowania technologii MuCell, a firma Testo zaprezentowała możliwości zastosowań produkowanych przez siebie kamer termowizyjnych. Optymalizacja procesów w narzędziowni była tematem wystąpienia przedstawiciela firmy Meusburger, natomiast firma Procad zaprezentowała zalety oprogramowania Moldflow jako systemu CAE dla przetwórstwa wtryskowego. Firma Netzsch na swoim stanowisku przeprowadziła pokaz oraz prezentację nowości w zakresie badania polimerów za pomocą różnicowej kalorymetrii skaningowej DSC. Nadtlenki do utwardzania żywic poliestrowych były tematem wystąpienia reprezentanta firmy C-L. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły prezentacje: firmy ENTEX, dotyczące wytłaczarki planetarnej i jej zastosowań oraz firmy 3FX, która na swoim stanowisku przeprowadziła pokaz drukowania 3D.
W tym roku liczba uczestników i referatów była zbliżona do tej z poprzedniej edycji, z roku 2012. W obradach uczestniczyło 77 osób, w tym 56 osoby z ośrodków naukowych oraz 21 osób z przemysłu. Reprezentowanych było 13 ośrodków naukowych, 1 badawczo-rozwojowy oraz 13 firm przemysłowych. Podczas obrad wygłoszono 29 referatów. Artykuły zgłoszone na konferencję były recenzowane i następnie opublikowane w czasopiśmie „Przetwórstwo Tworzyw”, a wybrane prace przyjęto do druku w czasopiśmie „Polimery”.
W czasie wolnym od obrad uczestnicy konferencji mieli okazję do integracji podczas kolacji przy grillu oraz uroczystego bankietu. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiło zwiedzanie pobliskiej Elektrowni Bełchatów.
Mamy nadzieję, że nowa formuła organizowanej przez nas konferencji wpisze się na trwałe w kalendarz tego typu wydarzeń i za dwa lata konferencja będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konferencji „Polimery – Nauka – Przemysł” w roku 2016. Informacje o zakończonych oraz przyszłych konferencjach organizowanych przez nasz Zakład oraz TPTP SIMP można znaleźć na stronie internetowej http://ipp.pcz.pl .
Opracował Tomasz Jaruga